Term: Pojazd sterowany automatycznie [AGV]

(ang. Automatic Guided Vehicle)

Zautomatyzowane urządzenie umożliwiające transport ładunku bez konieczności obsługi przez kierowcę. Pojazd sterowany automatycznie wymaga przygotowania specjalnej infrastruktury w celu umożliwienia funkcjonowania oraz zaprogramowania tras po których ma się poruszać.

Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie linii namalowanych na podłodze zakładu produkcyjnego, w takim wypadku robot jest wyposażony w systemy wizyjne zamontowane w podwoziu, pozwalające na detekcję linii. Innym sposobem jest umieszczenie w posadzce elementów magnetycznych wyznaczających odpowiednią trasę. Istnieją również pojazdy automatyczne sterowane za pomocą wiązek laserowych które odbijają się od elementów odblaskowych umieszczonych wzdłuż trasy. Wśród innych rozwiązań warto jeszcze wymienić sterowanie sygnałem radiowym lub czujnikami przyspieszenia ziemskiego i żyroskopami. Dzięki automatycznemu działaniu, pojazd może zastąpić ludzi w powtarzalnych zadaniach transportowych.

Cechą charakterystyczną pojazdu AGV jest fakt, iż może on poruszać się jedynie po uprzednio przygotowanych trasach, których zmiana wymaga modyfikacji infrastruktury oraz przeprogramowania. Oznacza to brak możliwości zmiany trajektorii w wyniku decyzji samego robota. Prowadzi to do pewnych ograniczeń, których najlepszym przykładem jest brak możliwości omijania przeszkód pojawiających się na trasie. Wiele pojazdów automatycznych jest w stanie wykryć przeszkodę, lecz nie jest w stanie jej ominąć. 

Kategoria hasła: Roboty
« Wróć do Słownika