Postępy
0% ukończone

Firmy z sektora MŚP są podstawą przemysłu wytwórczego w Europie. Odpowiadają za około 45% wartości dodanej, zatrudniając 59% wszystkich pracowników sektora produkcyjnego. Liczby te pokazują, jak ważne jest, aby poświęcić im uwagę, głównie na rynkach wschodzących, gdzie sektor produkcyjny ma kluczowe znaczenie. Tylko inwestycje w innowacje i rozwój pozwolą Europie konkurować na rynkach światowych.

Z drugiej strony produkcja, w której nieustannie poszukuje się sposobów na optymalizację zasobów produkcyjnych i biznesowych, jest dźwignią innowacji.

Jednym z obszarów, których rozwój innowacje te najbardziej napędzają, są inteligentne rozwiązania produkcyjne. Za hasłami, takimi jak internet rzeczy (IoT) czy przetwarzanie w chmurze, od dawna nie stoją już technologie zarezerwowane tylko dla największych i najbogatszych. Już dziś wiele firm może je wprowadzać, osiągając dodatni bilans biznesowy. Co więcej, nie trzeba wprowadzać ich wszystkich naraz. Wyznacznikiem udanej transformacji jest w pierwszej kolejności osiągnięcie zamierzonego efektu, a dopiero w drugiej skala.

W kontekście tej transformacji wyzwaniem jest rozbudowa rekonfigurowalnych i opartych na współpracy systemów produkcyjnych, nastawionych na wysoką jakość i niskie koszty oraz różnorodność produktów osiągane poprzez wdrażanie różnych funkcji adaptacji, modularyzacji i zwinności. Inteligentne rozwiązania produkcyjne zapewniają lepsze wyniki w porównaniu z konwencjonalnymi systemami produkcyjnymi, ponieważ skutecznie uczą się i analizują dane. Pozwalają również na analizę i przechowywanie ogromnych ilości danych w celu uzyskania wyższej jakości produktu oraz zminimalizowania kosztów produkcji przy jednoczesnym skróceniu czasu wprowadzenia produktu na rynek.

Skip to content