W wersji minimalnej – wdrożenia pojedynczej technologii wytwarzania/obróbki na pojedynczym stanowisku – proces wdrożenia ogranicza się do:
- dostawy obrabiarki / maszyny technologicznej z oprzyrządowaniem;
- dostawy i instalacji narzędzi i pomocy obróbkowych/wytwórczych;
- opracowania procesów technologicznych;
- uruchomienia i testowania;
- szkolenia operatora;
- dostawy materiału i wykonania pierwszych elementów;
- kontroli jakości i adaptacji;
- uruchomienia produkcji na stanowisku.
Istnieją zaawansowane procesy obróbkowe/wytwarzania, w przypadku których nawet przy podstawowej transformacji jednostanowiskowej wymagane są daleko idące inwestycje w infrastrukturę. Ma to miejsce przy procesach technologicznych wiążących się ze szkodliwością dla człowieka.
Jako przykład można tu podać zaawansowane technologie wytwarzania przyrostowego z metali z wykorzystaniem proszków, takie jak SLS czy SLM. Proszki metali i ich stopów mają silne działanie kancerogenne i trzeba zdawać sobie sprawę, że wdrożenie może okazać się prawie niewykonalne, ponieważ nie da się wydzielić przestrzeni urządzenia – nie zostało to odpowiednio zaplanowane albo na etapie przedwdrożeniowym nie uwzględniono tego jako aspektu okołotechnologicznego. Nakłady z tytułu wdrożenia mogą być w takim przypadku wyższe nawet o 100% i nie będzie to miało związku z implementacją technologii jako takiej. Specyficzne wymagania mogą też dotyczyć innych procesów obróbki ubytkowej czy wytwarzania przyrostowego.