Term: Z-Wave
To protokół komunikacji bezprzewodowej używany głównie w automatyce budynków mieszkalnych i komercyjnych. Jest to sieć kratowa wykorzystująca niskoenergetyczne fale radiowe do komunikacji między urządzeniami, umożliwiająca bezprzewodowe sterowanie inteligentnymi urządzeniami domowymi, takimi jak inteligentne oświetlenie, systemy bezpieczeństwa, termostaty, czujniki, inteligentne zamki do drzwi i mechanizmy otwierania drzwi garażowych. Marka i technologia Z-Wave są własnością firmy Silicon Labs. W ramach Sojuszu Z-Wave zrzeszonych jest ponad 300 firm zajmujących się tą technologią.
Podobnie jak inne protokoły i systemy przeznaczone na rynek mieszkaniowy, komercyjny i budowlany, systemem Z-Wave można sterować za pomocą smartfona, tabletu lub komputera oraz lokalnie za pomocą inteligentnego głośnika, pilota bezprzewodowego lub panelu ściennego z bramką Z-Wave lub centralnym urządzeniem sterującym służącym zarówno jako koncentrator, jak i kontroler. Z-Wave zapewnia interoperacyjność warstwy aplikacji między systemami sterowania domem różnych producentów, którzy są częścią jego sojuszu. Rośnie liczba interoperacyjnych produktów Z-Wave; ponad 1700 w 2017 r. ponad 2600 do 2019 r. i ponad 4000 do 2022 r.
Interoperacyjność Z-Wave w warstwie aplikacji zapewnia, że urządzenia mogą udostępniać informacje i umożliwia współpracę całego sprzętu i oprogramowania Z-Wave. Jej technologia bezprzewodowej sieci kratowej umożliwia dowolnemu węzłowi bezpośrednią lub pośrednią komunikację z sąsiednimi węzłami, kontrolując wszelkie dodatkowe węzły. Węzły znajdujące się w zasięgu komunikują się ze sobą bezpośrednio. Jeśli nie znajdują się w zasięgu, mogą połączyć się z innym węzłem, który znajduje się w zasięgu zarówno w celu uzyskania dostępu, jak i wymiany informacji. We wrześniu 2016 roku niektóre części technologii Z-Wave zostały udostępnione publicznie, kiedy ówczesny właściciel Sigma Designs udostępnił publiczną wersję warstwy interoperacyjności Z-Wave, z oprogramowaniem dodanym do biblioteki open source Z-Wave. Z-Wave MAC/PHY jest globalnie standaryzowany przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny jako radio ITU 9959. Dostępność open source pozwala twórcom oprogramowania na integrację Z-Wave z urządzeniami z mniejszymi ograniczeniami. Zabezpieczenia Z-Wave S2, Z/IP do przesyłania sygnałów Z-Wave przez sieci IP oraz oprogramowanie pośredniczące Z-Wave zostały udostępnione w formie open source w 2016 r. W 2020 roku Z-Wave Alliance ratyfikowało specyfikację Z-Wave, dodając aplikację do rozwoju open source.