Term: Działalność badawczo-rozwojowa [B+R]

W wielu przedsiębiorstwach prowadzone są projekty i prace nad ulepszaniem istniejących rozwiązań rynkowych a także nad opracowaniem zupełnie nowych produktów. Nie każda działalność rozwojowa firmy może być zakwalifikowana do działalności badawczo-rozwojowej. Działalność B+R powinna być zawsze ukierunkowana na osiągnięcie nowych (ulepszonych) technologii, procesów, produktów czy usług. Koncepcje projektów B+R powinny być oparte o istniejący stan wiedzy, ale wyniki projektów powinny cechować się niepewnością co do ich osiągnięcia. Zgodnie z podręcznikiem Frascati, aby zaliczyć projekty do działalności badawczo-rozwojowej, muszą być spełnione wszystkie poniższe przesłanki.

  1. Nowatorski charakter prac. Oznacza to, że prace prowadzone w ramach działalności B+R powinny zakończyć się wypracowaniem nowej, nie istniejącej dotąd wiedzy. Wyniki tych prac, prowadzonych przez firmę, nie powinny być wdrożone przez firmę lub jej konkurentów – wtedy nie są już innowacyjne (nowatorskie).
  2. Twórczy charakter prac. Działania prowadzone w ramach projektów nie powinny być odtwórcze, rutynowe, np. przetwarzanie danych znaną metodą.
  3. Metodyczny charakter prac. Prace w działalności B+R powinny być realizowane w sposób zaplanowany, uwzględniający cele i efekty projektu, kamienie milowe, niezbędne zasoby ludzkie, sprzętowe i finansowe oraz termin realizacji.
  4. Niepewność co do ostatecznego wyniku prac. Projekty powinny charakteryzować się wysokim ryzykiem (technologicznym, biznesowym) co do osiągnięcia zakładanych celów, terminów, kosztów.
  5. Możliwość odtworzenia prac. Bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby uzyskiwane wyniki prac były mierzalne i powtarzalne.