Postępy
0% ukończone

W naszym szkoleniu postaramy pokazać Ci, że dzięki transformacji w kierunku przemysłu przyszłości Twoja firma może stać się bardziej dochodowa, konkurencyjna i odporna na zmiany rynkowe. Postępując zgodnie z metodą opracowaną przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości pomożemy Ci zaplanować i przejść cały proces, podpowiemy, jak zdefiniować kamienie milowe oraz pokażemy, o czym musisz pamiętać na każdym etapie transformacji.

Prawdziwym sekretem efektywnej transformacji jest porządek i zastosowanie się do pewnych określonych zasad. To zdecydowanie usprawnia poddawanie elementów przedsiębiorstwa zmianom i pozwala uniknąć wielu – nie tylko organizacyjnych – problemów. Pomożemy Ci też znaleźć partnerów, którzy będą Cię wspierać i dostarczać potrzebne Ci rozwiązania. Procesy transformacji, które za chwile zaczniemy wspólnie planować, były i są prowadzone przez wiele innych innowacyjnych i ambitnych firm na całym świecie.

Krok pierwszy to zrozumienie, czym jest proces transformacji cyfrowej. To złożony proces zmian organizacyjnych, technicznych i ludzkich, docelowo prowadzący do osiągnięcia standaryzacji procesów i stanu dojrzałości cyfrowej. Dotyczy on takich aspektów jak:

  • transformacja technologiczna i organizacyjna całych firm lub ich konkretnych obszarów,
  • integracja łańcuchów wartości,
  • wprowadzanie nowych modeli biznesowych,
  • cyfryzacja produkcji, produktów lub usług.

Każdy z tych elementów jest tak samo ważny, a kolejność działań przy próbie ich zmiany jest naprawdę bardzo istotna.
Czemu to wszystko służy?

Głównym celem procesów cyfryzacji jest zwiększenie potencjału Twojej firmy i włączenie jej do globalnego ekosystemu gospodarczego. Metoda proponowana przez Fundację pozwala połączyć zmiany technologiczne, nowoczesne zarządzanie i sposób myślenia o firmie z równoczesnym zachowaniem ważnych dla Ciebie wartości. Wybrana przez nas kolejność etapów procesu ułatwia komunikację i ogranicza ryzyko, które zawsze towarzyszy zmianom.

Jest kilka czynników napędzających transformację. Z najważniejszych mogę wymienić narastający trend personalizacji produktów i usług oraz wzrost kosztów pracy. Mówiąc bardzo brutalnie, czy tego chcemy czy nie — dostosowanie się do standardów rynku to nie tylko szansa, ale też konieczność. Nie oznacza to, że zmiany trzeba wprowadzać w pośpiechu – wręcz przeciwnie, nasza metoda gwarantuje ci, że każdy krok na drodze do nowoczesnej firmy będzie przemyślany.

Tworząc nasz przewodnik po transformacji wyszliśmy z założenia, że każde przedsiębiorstwo to przede wszystkim ludzie. Zmiany wewnątrz Twojej firmy dotyczą wszystkich – Ciebie, Twoich pracowników, klientów i dostawców. Dzięki postępowaniu zgodnie z naszym podejściem będziesz w stanie odpowiedzieć na potrzeby i obawy każdej z tych grup.
Za pomocą Platformy Cyfrowej udostępnionej przez Fundację możesz uruchomić wiele procesów transformacyjnych równolegle. Potraktuj to narzędzie jako przewodnik, który pomoże Ci po pierwsze zrozumieć i uporządkować pojęcia, a po drugie zaplanować i wdrożyć potrzebne Ci rozwiązania.

Jeśli brzmi to dla ciebie w sposób skomplikowany, zaufaj mi, że to tylko pozory. Wiemy, że każda organizacja jest inna. Nasza metoda pozwala z jednej strony na przybliżenie ogólnej charakterystyki różnych aspektów transformacji, z drugiej jednak umożliwia dostosowanie działań do specyfiki twojego przedsiębiorstwa — dzięki przykładom i podpowiedziami co do samodzielnej pracy.

Zacznijmy od początku: transformacje, które możesz rozpocząć w swoim przedsiębiorstwie, podzieliliśmy na pięć podstawowych obszarów. Z przyjemnością przedstawię Ci każdy z nich.

Skip to content