Produkcja to zorganizowana działalność polegająca na przekształcaniu posiadanych zasobów w gotowe produkty, które mają postać towarów lub usług. Jej celem jest kreowanie wartości, która stanowi odpowiedź na rosnący na rynku popyt. Produkcja to sercem przemysłu i podstawowy obszar działania przedsiębiorstwa, który można poddać procesom transformacji z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych.
Nowoczesną (ucyfrowioną) produkcję charakteryzuje:
- elastyczna automatyzacja,
- specjalizacja umiejętności, kompetencji lub metod produkcji,
- innowacje techniczne ukierunkowane na programy badawczo-rozwojowe służące celom eliminacji marnotrawstwa i nieefektywności,
- kontrola jakości,
- budowanie strategii i efektywnej struktury organizacyjnej,
- poszerzanie rynku odbiorców,
- uniwersalność produkcyjna,
- eliminacja (lub wykorzystanie) odpadów,
- mniejsza energochłonność i produkcja bardziej przyjazna środowisku.
Do kogo adresowana jest transformacja cyfrowa w zakresie produkcji?
Poniższa lista przedstawia otwarty zbiór przykładów problemów i wzywań, które mogą znaleźć swoje rozwiązanie po efektywnym przeprowadzeniu procesu transformacji:
- niska jakość produkcji – jakość produktów powstałych w wyniku procesów wytwórczych ma wpływ na konkurencyjność firmy.
- niedobór siły roboczej – dalszy rozwój przedsiębiorstwa jest utrudniony poprzez brak wykwalikowanej, odpowiedniej siły roboczej.
- wysokie koszty transportu – dotychczasowe rozwiązania logistyczne generują zbyt duże koszty i negatywnie wpływają na konkurencyjność firmy.
- zaburzone łańcuchy dostaw – obecny system zamówień i dostaw bywa niewydolny i tworzy ryzyka związane z przestojami lub brakiem surowców.
- brak kontroli procesu i jego jakości – przedsiębiorstwo nie śledzi procesu produkcji i nie kontroluje jego jakości (np.: w celu eliminacji niespójności lub opóźnień).
- zwiększony czas wprowadzania produktu na rynek – czas pomiędzy prototypowaniem i testowaniem nowych produktów a ich wprowadzeniem na rynek jest zbyt długi.
- ochrona własności intelektualnej – dotyczy również procesów produkcji i produktów. Kluczowym elementem jest tu cyberbezpieczeństwo.
Kategorie, które można poddać procesowi transformacji:
Zaawansowane technologie – połączenie technologii cyfrowych, kluczowych technologii wspomagających KET (ang. Key Enabling Technologies) oraz integracja systemów fizycznych i cyfrowych. Zaawansowane technologie dają początek innowacyjnym modelom biznesowym i nowym procesom oraz tworzeniu inteligentnych produktów i usług. Stanowią podstawę przejścia na bardziej ekologiczną gospodarkę, odgrywają zasadniczą rolę w modernizacji bazy przemysłowej i stymulują rozwój całkowicie nowych gałęzi przemysłu. Ich znaczenie sprawia, że są kluczowym elementem polityki przemysłowej i w coraz większym stopniu przyczyniają się do sprostania najbardziej palącym wyzwaniom społecznym
Inteligentne rozwiązania produkcyjne (inteligentna produkcja IM – ang. Inteligent Manufacturing) – zastosowanie połączonej inteligencji ludzi, procesów i maszyn, w celu uzyskania wpływu na ogólną ekonomikę produkcji. Podstawowym celem IM jest optymalizacja zasobów produkcyjnych, poprawa wartości biznesowej i bezpieczeństwa oraz zmniejszenie ilości odpadów (zarówno produkcyjnych, jak i w operacjach biurowych), a wszystko to przy jednoczesnym spełnieniu wymagań klientów w zakresie dostaw i jakości. Producenci osiągają to dzięki najnowszym systemom zarządzania produkcją i zasobami, inteligentnym urządzeniom, komunikacji maszyna-maszyna oraz analizie danych linii produkcyjnych i obiektów
Zarządzanie i optymalizacja produkcji – zakres działań odnoszących się do zastosowania zasad zarządzania do funkcji produkcji w fabryce. Zarządzanie produkcją polega na zastosowaniu:
- planowania produkcji,
- kontroli produkcji,
- doskonalenia procesów,
- konserwacji sprzętu.